За да се справим с климатичните промени, се нуждаем от нова финансова система

 

Премахването на валутата, основаваща се на дълга, не е нова идея, но тя може да се окаже ключът към прекратяването на унищожителната за околната среда склонност на нашите икономики към постоянен растеж.

Когато става дума за глобално затопляне, знаем, че истинският проблем не са само изкопаемите горива, а по-скоро логиката на безкраен растеж, която е заложена в нашата икономическа система. Ако световната икономика не нараства с поне 3% на година, тя изпада в криза. Това означава, че трябва да удвояваме размера на икономиката си на всеки 20 години, само за да поддържаме платежоспособността си. Не се изисква много, за да осъзнаем, че този задължителен стремеж към експоненциален растеж противоречи на ограничените ресурси на нашата планета.

Резките климатични промени са най-очевидният симптом на това противоречие, но то се вижда и под формата на обезлесяването, опустиняването и изчезването на видовете. А някои видове умират с обезпокоителни темпове, тъй като, завземайки техния естествен свят, ние унищожаваме местообитанията им. Преди 10 години това беше дори немислимо, но днес, осъзнавайки все по-ясно тези екологични кризи, е очевидно, че нашата икономическа система е несъвместима с живота на тази планета.

Въпросът е какво да предприемем. Как да преструктурираме глобалната икономика, така че да я приведем в съответствие с принципите на екологията? Най-очевидният отговор е да спрем да използваме БВП (брутния вътрешен продукт) за измерване на икономическия напредък и да го заменим с по-добре обмислен критерий - такъв, който да отчита екологичното и социалното въздействие на икономическата активност. Видни икономисти, като носителят на Нобелова награда Джоузеф Стиглиц, призовават за такива промени в продължение на години и е крайно време да ги чуем.

Но подмяната на БВП е само първоначална стъпка. Тя може да помогне за пренасочването на фокуса на икономическите политики върху това, което е наистина от значение, но няма да помогне да се справим с основния двигател на растежа: дългът. Дългът е причината икономиката да расте, на първо място. Тъй като дългът винаги има лихва, той расте експоненциално - така че ако един човек, бизнес или държава искат да изплащат дълга си в дългосрочен план, то те трябва да достигнат размер, който да е поне равен на размера на техния дълг. Без растеж, дългът се натрупва и в крайна сметка води до икономическа криза.

Един от начините за облекчаване на натиска за безкраен растеж може да бъде частична отмяна на дълга - един вид признаването му за „омразен дълг”. Но това ще бъде само краткосрочно решение, което не би стигнало до същината на проблема: а именно, че глобалната икономическа система функционира с пари, които сами по себе си са дълг.

Това може да звучи малко странно, но е съвсем просто. Когато отидем в банка, за да изтеглим заем, предполагаме, че банката ни заема пари от своя резерв - пари, които тя съхранява някъде в трезор; например, събрани от депозити на други хора. Но всъщност не е така. Банките държат в резерв само около 10% от парите, които отпускат за заеми. С други думи, банките кредитират с 10 пъти повече пари, отколкото в действителност имат. Това е известно като банкиране с частичен резерв.

А откъде идват всичките тези допълнителни пари? Банките ги създават от нищото, когато отпускат заеми – заемането на парите ги прави реални. Такива са около 90% от парите, циркулиращи в икономиката ни в момента. Тези пари не са създадени от правителството, както повечето хора предполагат: създадени са от търговските банки под формата на заеми. С други думи, почти всеки долар, който минава през ръцете ни, представлява нечий дълг. А всеки долар от дълга трябва да се върне обратно с лихва. Тъй като паричната ни система се основава на дълга, тя се крепи на задължителния стремеж към растеж. С други думи, паричната ни система е причината за нарастващото глобално затопляне.

Веднъж осъзнаем ли това, лесно ще видим и решението: по-голямата част от заемите, които банката отпуска, трябва да бъдат от нейния резерв. Това ще е огромна стъпка към намаляване на разточнителния размер на дълга в нашата икономика и ще помогне да се намали натискът за все по-ускорен икономически растеж.

Но има и още по-интересно решение, което можем да обмислим. Бихме могли да премахнем напълно валутата, основаваща се на дълга и да създадем нова парична система, изцяло независима от него. Вместо да позволяваме на търговските банки да създават пари чрез отпускането им под формата на заеми, бихме могли да имаме държава, която създава парите и след това ги прави реални, като ги разходва. Така нови пари ще се вливат директно в реалната икономика, вместо във финансови спекулации, причиняващи огромни балони при цените на активите, от които полза имат само мега богатите.

Отговорността за създаване на нови пари ще бъде поверена на независима агенция, която, за разлика от съществуващите банки, ще бъде демократична, надеждна и прозрачна, така че парите да се превърнат наистина в обществено благо. Търговските банки все още ще могат да отпускат парични заеми с лихви, но ще трябва да гарантират всеки един долар със собствения си резерв. С други думи, ще има изискване за банкиране със стопроцентов резерв.

Това не е новаторско предложение. За първи път идеята се е родила през 30-те години на XX век, когато група икономисти в Чикаго я предложили като начин за ограничаване на безразсъдното кредитиране, довело до Голямата депресия. Т.нар. план „Чикаго” е в медийните заглавия отново през 2012 г., когато прогресивни икономисти от МВФ го предлагат като стратегия за предотвратяване на глобална финансова криза в бъдеще. Те изтъкват, че такава система драстично ще намали както публичния, така и частния дълг и ще направи световната икономика по-стабилна.

Това, което не са забелязали, е, че отпадането на базираната на дълга валута също е и тайната към преодоляване на пристрастеността на нашата система към растеж, а следователно и към забавянето на климатичните промени. Оказва се, че преосмислянето на паричната ни система е от решаващо значение за нашето оцеляване в Антропоцена - поне толкова важно, колкото и отказът от изкопаеми горива. И тази идея вече започва да набира скорост в Обединеното кралство: движението за парична реформа „Чисти пари” е генерирало инерция около идеята, като създава поредица от отлични обяснителни клипове.

Идеята има своите врагове, разбира се. Ако преминем към система на "чисти пари", големите банки вече няма да имат правомощията буквално да правят пари от нищото, а богатите да извличат милиони от спекулативни балони. И не е изненадващо, че нито една от тези две групи не би била доволна от тази перспектива. Но ако искаме да изградим една по-справедлива, екологично устойчива икономика, това е битка, от която не бива да се страхуваме.

Джейсън Хикел

Превод: Таня Димитрова, Преводач на свободна практика

Източник: https://www.theguardian.com/global-development-professionals-network/2016/nov/05/how-a-new-money-system-could-help-stop-climate-change

Тролене? Не, благодаря.

БСДД е гражданска политическа организация, която се финансира чрез малки дарения от гражданите и е против всякакви субсидии или корпоративно подпомагане. По тази причина приветстваме инициативата на професионалистите по комуникации да не използват интернет-троловете, както досега.

Нищо, че до този момент са се възползвали от тях.

Ние освен, че сме изцяло против троловете, никога не бихме платили от дарените ни средства нито стотинка за такава долнопробна дейност.

Гласуването за партии и коалиции на установеното положение води до разруха, мизерия и човешка деградация. В бюлетината за тези избори ще има само такива партократски организации, безпринципни коалиции и предадени надежди.
Продължаваме да търсим своите съмишленици. Разкажете на човека до вас!
#България
#БСДД
http://www.budd.bg/membership/
http://www.budd.bg/candidates/

Първото ни участие вече е история. Неприятна история от установеното положение.

От многобройните партии, които ще се надпреварват в тези парламентарни избори, една искаше да върне достойнството на човека – БСДД. Достойнството - костната система на човешката нравственост, тази без която е немислимо съществуването на едно здраво общество.

А, нашето отдавна е тежко болно.

БСДД предложи лекарство срещу тумора, който причинява системата на установеното положение, но тя го разпозна безпогрешно и го отхвърли. Технически си послужи с кратките срокове, противоконституционната система на отсяване, общото човешко отчаяние и най-вече ГД "ГРАО" в МРРБ, с която ЦИК формално спря БСДД от участие в тези избори.

Това, разбира се няма да ни спре да разказваме на хората за нашите идеи, да привличаме нови членове и да изграждаме организацията си. От каквито и партии да се състои бъдещият законодателен орган на държавата, те отново ще са представители на олигархията и българския народ няма да има истинска алтернатива за своя глас.

В рамките на една година ще има нови избори, за които ние ще сме по-силни и организирани, предстоят сериозни избори и навсякъде в ЕС. Видимите и стабилни резултати от управлението на представителната олигархия все така ще бъдат разрухата, мизерията и крайната човешка нищета, защото политическата система е така устроена. Антиподът на това управление е директната демокрация и идеите на БСДД.

Ние продължаваме, защото сме наясно, че достойнството и независимостта имат цена, но само те осмислят човешкото съществувание.

„Някъде в дълбините на паметта си човечеството съхранява спомена, че славата му се заражда от самотния човек, платил за своята смелост.

През вековете винаги е имало хора, които тръгвали първи по нови пътища, въоръжени единствено със своето въображение. Те имали различни цели, но си приличали по едно: правели първата стъпка по нов път, разчитали само на въображението си и предизвиквали омраза. Великите творци – мислители, художници, учени, изобретатели – се изправяли самотни срещу своите съвременници. Всяка велика нова мисъл е срещала съпротива. Всяко ново велико изобретение е било заклеймявано. Първият двигател бил смятан за безумие. Самолетът бил обявен за невъзможен. Механичният тъкачен стан бил обявен за зло. Анестезията била обявена за грях. Но хората с въображение продължавали напред. Борели се, страдали и плащали. Но побеждавали.“

#България

#БСДД

www.budd.bg/membership

www.budd.bg/candidates

БСДД започва първото си участие в избори у нас!

Искаме да направим подарък. Подарък от думи на всички прекрасни хора, които искрено и всеотдайно ни помогнаха в събирането на подписи. ЦИК прие входираните от БСДД документи за участие като самостоятелна организация на тези парламентарни избори!

"За да сътвориш е необходимо голямо желание и порив идващ от затворените ти кътчета в сърцето и по-дълбоко от душата, на които да се довериш и да ги следваш. Да не се отказваш и да не се питаш има ли смисъл. Да търсиш и намираш подкрепата на близките си приятели или хора, съпътстващи те в живота. Всеки от тях има своя принос за твоето емоционално приспособяване и израстване. Споделяш идеите си с някои и намираш, че са съпричастни към това, което твориш или се обръщаш към други, които те дамгосват с безразличието си. Разнообразието от личности, заобикалящи и присъстващи редом с нас ни дава поводи за размисъл, задаване на въпроси и търсене на отговори. ……"

из "Подарък от думи" - В. Бобева

Не забравяйте приятели, никой не може да се провали, когато има до себе си хора, които споделят една и съща идея! Благодарим ви за подкрепата от все сърце!

Как работят слънчевите панели?

Нова #Енергийна_икономика означава ново отношение към енергийната независимост, ефективност и свобода.

С БСДД.

Please include attribution to SaveOnEnergy.com with this graphic.

How solar panels work

Безусловният базов доход вече съществува за 1% от населението!

Безусловният базов доход - заплащане в брой, полагащо се на всеки гражданин на страната - напоследък се критикува от някои коментатори. Освен всичко друго, тези автори не харесват факта, че ББД ще достави доход на физическите лица по начин, който няма нищо общо с работата. Твърди се, че такова споразумение за доходите би довело до безсмисленост, социална дисфункция и негодувание.

Един очевиден проблем с този анализ е, че пасивен доход - доход, напълно независим от работата - вече съществува. Той се нарича капиталов доход. Такъв доход получават  различни физически лица в обществото под формата на лихви, наеми и дивиденти. Според Piketty, Saez, и Zucman (PSZ) около 30% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната се изплаща като капиталов доход.

Ако пасивният доход бе толкова разрушителен, то човек би си помислил, че дългогодишната практика да се посвещава една трета от националните приходи на него, досега би сринало обществото до основи.

Десятък за 1% от населението

През 2015, според PSZ, 1% от най-богатите хора в Америка са получили 20.2% от целия приход на страната. Десет процента от тези 20.2% идват от доходи на собствения капитал, нетни лихвени доходи, жилищни наеми и от капиталовия компонент на смесения доход. Което ще рече, че 10% от националния БВП се изплаща на този 1% от населението като капиталов доход. Нека да повторя: 1 от 10 долара от приходите на тази страна се изплащат на най-богатия 1%, без да им се налага да работят за него.

Дори и да се изключи капиталовият компонент на смесения доход (тъй като той е свързан с работа, дори ако доходът не е от труд) и жилищните наеми (тъй като те по-скоро се приписват на собствениците на жилища, отколкото да им се изплащат като пари в брой), това все още означава, че само от доходите на собствения капитал и лихвите, най-богатият 1% хора получават 7.5% от националния БВП, без да им се налага да работят за него. Казано по друг начин: обикновеният човек в горния 1% получава ББД, който е 7.5 пъти по-голям от средния доход в страната.

Ако пасивният доход е толкова вреден, тогава ситуацията с доходите на този 1% от населението със сигурност е национална криза! Как този 1% намира смисъл в пасивния доход, получавайки целия този свободен паричен поток?

Социалният дивидент или капиталов доход за всички

Факт е, че капиталистическите общества вече посвещават голяма част от брутния си вътрешен продукт за изплащане на пари на хора, които не са работили за тях. ББД не измисля пасивния доход. Той просто го разпределя по равно на всички в обществото, вместо да го съсредоточава в много концентриран размер в ръцете на най-богатите хора.

Идеята за улавяне на 30% от националния приход, който всяка година пасивно изтича като капитал, и раздаването му на всеки член на гражданското общество на равни парчета, датира още от времето на Оскар Ланге, който пише за нея в началото на миналия век. За мен, това е най-добрият начин да се прилага ББД, както практически, така и идеологически. Не облагайте с данъци труда, за да дадете пари на безделниците. Вместо това, уловете капиталовия доход на обществото, който и без това вече се изплаща на хора, без значение дали те работят или не, и го разпределете на всички.

В очите на някои това може да изглежда като фантастика, но именно така работят Постоянният фонд в Аляска и неговият дивидент. Чрез Постоянния фонд щатът Аляска притежава големи капиталови активи. Тези активи осигуряват на държавата годишен капиталов доход, който след това бива разпределен в равни количества на гражданите на Аляска посредством дивидента на Постоянния фонд.

Националният ББД ще работи по много сходен начин. Федералното правителство на САЩ ще използва различни стратегии (задължително емитиране на акции, имуществени данъци, антициклично закупуване на активи и др.), за да изгради един голям имуществен фонд, собственик на капиталовите активи. Тези капиталови активи биха донесли възвръщаемост. Постъпленията от тази възвръщаемост след това ще бъдат разпределени като социален дивидент. Ако имате проблем с това, а не с настоящия режим, при който се изплаща капиталов доход в огромни суми на малки фракции от нашето общество, тогава проблемът ви не е наистина с пасивния доход. Няма как да бъде.

Без съмнение, ще се появят и други критики на ББД и сходните на него програми; изглежда, че навлизаме в политически период, когато предложения като това е вероятно да се радват на все по-голям интерес или, както в настоящия случай, на липса на такъв. Очаквам с нетърпение да се върна към редовното писане по тези въпроси през новата година и да оставя всички недоволства от 2016-та, лични, политически и други, зад гърба си. 2017-та година представя уникален политически терен и ще трябва да се вземем в ръце, за да го преминем.

Мат Брюниг

Превод: Таня Димитрова, Преводач на свободна практика

 

Източник: https://medium.com/@MattBruenig/the-ubi-already-exists-for-the-1-d3a49fad0580#.pm08mddup

Системата, която произвежда не чудеса, а чудовища е "представителна"

"Ако твърде дълго държиш в ръце нажежена до червено маша, в крайна сметка ще се опариш; ако по-силно удариш пръста си с нож, обикновено потича кръв; ако изпиеш на един дъх шишенцето с надпис „отрова”, рано или късно ще ти стане лошо." - малката Алиса достига сама до това дълбоко прозрение, докато пътува в света на Чудесата и търси пътя си в Огледалния свят.

Ако избираш все едни и същи "представители" с техните патерици в една доказано провалена система не можеш да очакваш нещо добро. Трябва да обясним това отново на българските избиратели преди пак да посегнат с бюлетина към урните в изборите на 26-ти март. Сами няма да могат да го разберат, за разлика от малката Алиса. Доказано в изборите през последните 27 години у нас.

Подкрепете ни сега за участието на БСДД в Избори 2017: http://www.budd.bg/news-portal/podkrepa-za-grajdanite-s-bsdd

ФРАНЦИЯ: Кандидатът, поддръжник на базовия доход, решен да спечели първичните избори на социалистите

26 Януари 2017 | Станислас Журдан; Таня Димитрова, Преводач на свободна практика

Гласният поддръжник на базовия доход, Беноа Амон, спечели първия тур на първичните избори на социалистите. Сега той има реален шанс да стане кандидатът на левицата за президентските избори във Франция.

Политикът, подкрепящ базовия доход, бе определен за победител в първия тур на първичните избори на френската левица с 36% от гласовете, изпреварвайки бившия премиер Манюел Валс (31%) и Арно Монтбур (18%). Сега той има голям шанс да стане кандидатът на социалистите в президентската надпревара.

Амон веднага получи подкрепата на своя колега и главен конкурент Монтбур за втория тур на изборите, което трябва да осигури победата му срещу бившия министър-председател Манюел Валс на втори тур. Последният е възприеман като кандидат, подкрепящ бизнеса и статуквото в страната и се смята, че в последно време е загубил от инерцията си.

Характерзиран понякога в международните медии като „френския Джереми Корбин“, 49-годишният Амон бе министър на образованието и на икономиката при президента Франсоа Оланд. Той бе принуден да подаде оставка след промени в правителството през август 2014 година.

Победата на Амон e голяма изненада, тъй като през декември той получи само 11% от гласовете на избирателите. На финала обаче, дейната му и енергична кампания, набра нарастващ процент последователи. По-специално, Амон направи страхотно впечатление по време на последния телевизионен дебат, където той бе определен като най-добрия представител на ценностите на левицата според проучвания на общественото мнение.

Амон е разработил радикално-прогресивна платформа, която включва дръзки предложения като базов доход, намалено работно време, данък "Роботи"*, система за народен референдум, подобна на тази във Щвейцария, легализиране на марихуаната и признаване на празни гласове (протестни гласове)* в националните избори.

Именно базовият доход обаче е политиката, която до момента е привлякла най-много внимание и критика. През изминалите няколко седмици практически почти всички медии във Франция, от вестници до телевизионни станции, подробно обсъждаха идеята за безусловен базов доход.

Амон предлага постепенното въвеждане на базов доход във Франция в размер до 750 Евро. Според неговия план, първата стъпка ще включва повишаване на нивото на съществуващия минимален доход, който следва да се полага и на хората до 25-годишна възраст. Във втория етап, социална и фискална реформа ще доведат до пълното прилагане на базовия доход.

Много коментатори и политици нарекоха политиката му прекалено скъпа (около 300 млрд. Евро). Тази подвеждаща критика показа степента, в колко голяма степен все още липсва разбиране замеханизма на базовия доход.

Френското движение за базов доход (ФДБД) приветства резултатите от гласуването. „Това е голяма победа не само за Амон, но и за идеята за базов доход. Резултатът от балотажа е доказателство, че стотици хиляди хора във Франция искат базовият доход да бъде в политическия дневен ред сега. Кандидатурата на Амон за президентските избори ще осигури непрекъснат национален дебат по този въпрос.“, каза говорителят на ФДБД Никол Теке.

Вторият тур на първичните избори на социалистите ще се проведе на 29 януари.

(Беноа Амон спечели номинацията на социалистите, бел.ред.)


* данък „Роботи“ - пpи мacoвoтo нaвлизaнe нa мaшинитe нa пaзapa нa тpyдa, ĸoгaтo тe щe зaмeнят гoлямa чacт oт paбoтницитe, coбcтвeницитe им трябва да плaщaт дaнъци зa тяx. Цeлтa e пo тoзи нaчин дa ce oгpaничи бeзpaбoтицaтa. Това е посочено като предложение в доклада на Европейския парламент (ЕП) от юни 2016 г. - Бел.пр.

* празни гласове (протестни гласове) - за празни гласове се считат подадените непопълнени бюлетини, а за протестни гласове - недействително попълнените бюлетини. - Бел.пр.

Как малкото става голямо? ЕДИН-Е-НИЕ.

За по-малко от цената на кафето ви през седмицата можете да помогнете да се осигури участието на гражданите с БСДД на изборите за истинска смяна на системата.

Подкрепете общата ни справедлива кауза за спасение на България със сумата от 40, 20 или 10 лева на месец. На практика 5 000, 10 000 или 20 000 души могат да направят истинската промяна сега. По сметка на Български съюз за директна демокрация, съгласно закона: IBAN - BG73BUIN95611000537317, основание „Дарение“.

Разходите са необходими за национално покритие от срещи на живо, пътуване, материали, обучение и дейности в интернет. Отчетът на разходите е в края на кампанията и цялата система е по препоръка на колегите ни евродепутати от EFDD, според най-добрите европейски и световни практики.

Разкажете на човека до вас! Времето дойде!

www.budd.bg/transparency